Naudas drošība

Naudas drošība

Droši kā bankā

PIN kodi un paroles
1. Ja izvēlaties nomainīt izsniegtās paroles vai PIN kodus, neveidojiet tos viegli atminamus citām personām (piemēram, savs vai tuvinieka dzimšanas datums; pēc kārtas sekojoši vai vienādi cipari; savs tālruņa numurs vai adreses daļa).
2. Iegaumējiet savus PIN kodus un paroles vai arī glabājiet tos pierakstītus drošā veidā, lai tie nebūtu pieejami citām personām.
3. Nekad nesniedziet citām personām (tai skaitā saviem ģimenes locekļiem un bankas darbiniekiem) informāciju par saviem PIN kodiem un parolēm.
4. Lietojiet atšķirīgus PIN kodus un paroles dažādiem produktiem un pakalpojumiem.
 
Bankas kartes
1. Glabājiet savas bankas kartes drošā un citiem nepieejamā vietā.
2. Nedodiet savu karti lietošanā citām personām (tai skaitā tiesībsargājošo iestāžu darbiniekiem, saviem ģimenes locekļiem un bankas darbiniekiem).
3. Vienmēr paņemiet karti no bankomāta un tirdzniecības vietas pēc norēķināšanās ar to.
4. Nekavējoties ziņojiet bankai par kartes zādzību vai nozaudēšanu.
5. Atcerieties, ka kartes lietošana ir saistīta ar jūsu personīgo finanšu līdzekļu drošību, tāpēc, pirms norēķināties ar karti, izvērtējiet gan klātienes, gan interneta tirdzniecības vietas uzticamību.
 
Internetbanka
1. Atcerieties, ka ne banka, ne arī bankas darbinieki nelūgs jums rakstiskā veidā darīt zināmus savus internetbankas pieejas kodus un citu tikai jums zināmu drošības informāciju. (To bankas darbinieks lūgs tikai gadījumos, kad jūs pats vēlēsieties autorizēties attālināto pakalpojumu saņemšanai.)
2. Rūpējieties par to, lai ierīces, no kurām jūs izmantojat internetbanku, un interneta pieslēgums ir drošs.
3. Ņemiet vērā, ka internetbankas lietošana var būt saistīta ar drošības riskiem. Banka nevar uzņemties atbildību par naudas zaudējumu, kas noticis jūsu nepārdomātas vai nedrošas rīcības dēļ: ar internetbankas drošības datu nozaudēšanu vai nodošanu citām personām, nedrošu tehnoloģiju vai interneta pieslēguma izmantošanu un citos gadījumos.
 
Viedierīces un mobilās aplikācijas
1. Neatstājiet bez uzraudzības savas ierīces tikmēr, kamēr esat ieslēdzis un reģistrējies bankas mobilajā aplikācijā.
2. Nekavējoties ziņojiet bankai, ja jums ir nozagta vai esat nozaudējis viedierīci, kurā esat izmantojis bankas mobilās aplikācijas.

Naudas drošība ceļojumā

  • Uzziniet maksimāli daudz informācijas par karšu un skaidras naudas lietošanas paradumiem valstī, uz kuru dodaties – vai tajā ir pieejami bankomāti un apmaksa ar karti; kādā valūtā ieteicams ņemt līdzi naudu, ja nav izplatīti bezskaidrās naudas norēķini; vai konkrētajā valstī var norēķināties ar jūsu karti, kādas ir skaidras naudas izņemšanas un kartes norēķinu komisijas maksas. Precizējiet šo informāciju ceļojuma aģentūrā vai ielūkojies internetā.
  • Ieteicams, ka ceļojumam ir atsevišķa karte, kurā ir pietiekami daudz naudas plānotajiem un neplānotajiem izdevumiem, taču tā nav piesaistīta jūsu kontam ar lieliem naudas līdzekļu atlikumiem. Tādējādi gadījumā, ja tiks nozagta karte vai kartes dati, nauda otrā kontā paliks drošībā.
  • Pārliecinieties, vai kartes darījumu limiti (pirkumiem un skaidras naudas izņemšanai) ceļojuma laikā būs pietiekami. Ja limits neatbilst jūsu vajadzībām, nomainiet tos savā bankā jau pirms ceļojuma.
  • Gadījumā, ja ir nepieciešams no bankomāta noņemt skaidru naudu ārzemēs, tad labāk izvēlēties pēc iespējas drošāku bankomātu – viesnīcas, bankas, u.c. pastiprinātas uzraudzības/kontroles vietās, nevis klusā šķērsielā vai apšaubāma vietējā tirgus apkārtnē, kurā ir lielāka iespējamība, ka bankomāts varētu būt ar nelegālu datu nolasīšanas iekārtu, tā saucamo „skimmeri”.

Droši pirkumi internetā

  • Ieteicams iepirkties interneta lapās, kas atbalsta 3D Secure drošības sistēmu, ko izveidojušas starptautiskās karšu kompānijas VISA un MasterCard.  Iepērcieties pie tirgotājiem, kuri ir labi zināmi, vai arī veiciet izpēti internetā, lai pārliecinātos, ka konkrētais tirgotājs ir respektabls un uzticams.
  • Pirms pirkuma izlasiet piegādes un preču atpakaļatdošanas noteikumus, kuriem jābūt pieejamiem tirgotāja tīmekļa vietnē. Uzziniet, vai gadījumā, ja precei atklāsies defekts, par to varēs saņemt atpakaļ naudu vai arī saņemt kredītrēķinu.
  • Novērtējiet mazumtirgotāja tīmekļa vietni – tajā ir jābūt pieejamai informācijai par piegādes sagatavošanas pasākumiem un izmaksām, valūtu, kādā pieņem maksājumus, un piemērojamiem nodokļiem.
  • Vēlams izmantot atsevišķu maksājumu karti tieši pirkumiem internetā, nevis savu, piemēram, algas konta karti. Veicot pirkumu, nepieciešamo naudas summu pārskaitīt no sava konta uz speciālo interneta iepirkumu kartes konta. Interneta iepirkumu kartes kontā neturēt līdzekļus.

Saistītie raksti